ZSEiU w Łaziskach Górnych

Kampania Muaythai Przeciw Narkotykom.

Kampanię Muaythai przeciw narkotykom Polski Związek Muaythai rozpoczął już w 2004 roku, kontynuując światową kampanię prowadzoną w ponad 120 państwach całego świata, a zapoczątkowaną w Tajlandii przez Światowa Federację Muaythai IFMA w roku 1999. Początkowo w każdą sobotę w kilku miejscach Bangkoku zapewniano dzieciom naukę tradycyjnych form muaythai. Rosnące z każdym kolejnym tygodniem zainteresowanie ze strony społeczeństwa pozwoliło na rozwój kampanii. Edukacja i sport połączone razem są narzędziem, które może pomóc wielu dzieciom żyjącym w środowiskach z ograniczoną liczbą możliwości. Dzieci dzięki muaythai miały okazję brać udział w zawodach, a także podróżować do miejsc, których być może nigdy by nie zobaczyły.

Celem przewodnim kampanii „Muaythai Przeciw Narkotykom” jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie negatywnych skutków brania narkotyków oraz przekonanie ich do sportu, jako formy spędzania wolnego czasu. Muaythai jest bowiem jednym ze sportów, który może odsunąć dzieci i młodzież od narkotyków. Muaythai to sport walki, który nie tylko wzmacnia ciało, ale przede wszystkim wychowuje. Trening dla dzieci i młodzieży pozbawiony jest jakichkolwiek elementów agresji, a dzieci zdobywają świetną sprawność fizyczną, poprawiają zdolność koncentracji. Jak wynika z badan ogólnopolskich i lokalnych problem używania substancji psychoaktywnych od dziesięciu lat narasta lawinowo. Tendencja ta dotyczy w szczególności młodzieży (najczęściej dochodzi do inicjacji narkotykowej po 13 roku życia i później). Pojawiają się nowe środki, obniża się wiek inicjacji narkotykowej, zdecydowanie nasila się przestępczość wśród młodych osób. Niebezpieczeństwo leży głównie w łatwej dostępności do narkotyków (jak wynika z badan zdecydowana większość młodzieży - uczniów szkól średnich nie ma najmniejszych problemów ze zdobyciem jakiegokolwiek środka odurzającego). Atmosfera wokół tematu narkotyków, ich zażywania, sprzyja także rozwojowi w niektórych kręgach - zwłaszcza młodzieżowych - mody na „branie”.

Warto również dodać, że Polska jest jednym z najbardziej aktywnych Państw jeżeli chodzi o promocję kampanii „Muaythai Przeciw Narkotykom”.

W naszym kraju Ambasadorem Kampanii Muaythai Przeciw Narkotykom jest utytułowany zawodnik Rafał Simonides. Od lat propaguje tą ideę podczas różnych wydarzeń (m.in. zawodów, seminariów, pokazów, obozów sportowych). Swoja postawą pokazuje, że sportowy styl życia może być alternatywą dla narkotyków.

0
0
0
s2smodern

cue cpm

bekuplast logo

TAURON LOGO PROMOCYJNE PIONOWE

pgg logo

bip

1% - Wspieranie edukacji w ZSEiU